
zdjęcie przykładowe
Kupujesz jeden znaczek.
Józef Mackiewicz
czysty**
Piękny stan zachowania
--------
Józef Mackiewicz
W dniu 1 kwietnia 2022 został wprowadzony do obiegu
znaczek pocztowy o wartości 0,30 zł emisji "Józef Mackiewicz".
Na znaczku zaprezentowano zdjęcie pisarza i publicysty Józefa Mackiewicza z 1966 roku. Wzdłuż dolnej krawędzi umieszczono napis: Polska oraz nominał wartości 30 gr. Na kopercie zdjęcie Józefa Mackiewicza z córką Haliną, Ostra Brama, Wilno 1938 r, fotografia ze zbiorów rodzinnych oraz cytat:" ....tylko prawda jest ciekawa".Datownik: podpis JM
Sejm ustanowił rok 2022 rokiem Józefa Mackiewicza!
,,zawód: pisarz, narodowość: antykomunista, przekonania: kontrrewolucjonista, kraj pochodzenia: Europa Wschodnia" - w taki sposób przedstawiał samego siebie Józef Mackiewicz.
Urodził się w Petersburgu, ,,jako syn Antoniego i Marii z Pietraszkiewiczów Mackiewiczów, 19 marca, starego stylu, (1 kwietnia) 1902 roku" - pisze Mackiewicz w życiorysie. To podkreślenie ,,starego stylu", w symboliczny sposób charakteryzuje pisarza. Tak, Mackiewicz był człowiekiem starego stylu, tęskniącym do idei Wielkiego Księstwa Litewskiego, do Polski jako ,,kraju" wielonarodowego i wielokulturowego.
Kawalerzysta - ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Potem, do 1939 r., publicysta wileńskiego dziennika ,,Słowo". W 1943 r. był świadkiem odkrycia grobów polskich oficerów, zamordowanych przez bolszewików, w Katyniu. Ujawnianiu prawdy o Katyniu poświecił całe życie. Po II wś, do śmierci w 1985 r., przebywał na emigracji w Londynie i Monachium. Autor powieści: Droga donikąd, Nie trzeba głośno mówić, Kontra oraz publicystyki: Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów, Zwycięstwo prowokacji, W cieniu krzyża. Od 2002 r. jest przyznawana Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza.
autor projektu: Jacek Konarzewski
liczba znaczków: 1
wartość nominalna : 0,30zł
nakład: 5000000 sztuk, powtarzalny
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 25,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:100 znaczków (10x10)
nakład arkuszy (100zn) : 5000 sztuk, powtarzalny
wartość nominalna arkusza: 30 zł
data obiegu: 1 kwietnia 2022 roku
Z tej okazji została wydana również koperta FDC.